Kaj pomeni Web Hosting?

Web Hosting je angleški izraz za spletno gostovanje. Čeprav se verjetno marsikomu, predvsem slavistom, precej lepši zdi slovenski izraz, pa veliko spletnih ponudnikov, ki se z omenjeno storitvijo ukvarjajo, raje uporablja izraz Web Hosting. V jeziku računalničarjev in spletnih mojstrov je namreč pogosto tako, da preferirajo ‘originalne’ angleške izraze.

Web Hosting

gostovati – biti nastanjen v tujih, najetih prostorih

Res je, da se fraza Web Hosting pogosteje uporablja v pogovornem jeziku, na spletnih straneh ponudnikov pa boste običajno zasledili kar domač izraz spletno gostovanje. Kaj to sploh je, si preberite v nadaljevanju.

Najem strežniškega prostora

Pa si kar poglejmo, kaj Web Hosting oziroma spletno gostovanje je. Če besedo ‘gostovati’ pogledamo v SSKJ, ugotovimo, da izraz pomeni ‘biti nastanjen v tujih, najetih prostorih’. Razlago lahko prenesemo tudi v internetni svet, saj gre za gostovanje naših datotek (najpogosteje datotek spletne strani ali elektronske pošte) na gostiteljevih strežnikih. Gre torej za najem strežniškega prostora pri ponudniku gostovanja. Čeprav bi lahko imeli strežnik, ki je neprestano povezan z internetom, kar doma, pa ta možnost v večini primerov še zdaleč ni optimalna, saj imajo strežniki dobrega ponudnika v primerjavi z gostovanjem doma številne prednosti. Običajno gre za izjemno zmogljive strežnike, povezava z internetom je najverjetneje boljša, saj kakovostni ponudniki poskrbijo za direkten priklop na samo hrbtišče omrežja, ne moremo pa tudi mimo podpore, ki je pri storitvi, kot je Web Hosting, še kako pomembna.

Ponudniki imajo pripravljene različne pakete gostovanja

Paket gostovanja

paket gostovanja

Najpogostejša vrsta Web Hostinga je deljeno spletno gostovanje, kjer si strežniški prostor med seboj deli večje število uporabnikov. Predstavljate si lahko, da je prostor celotnega strežnika razdeljen na veliko število različnih delov oziroma paketov. Prav tako tudi vse zmogljivosti, ki pripadajo posamezni stranki. Ponudnik nato glede na izbor stranke nastavi določene omejitve, da ne moti delovanja gostovanja drugih uporabnikov.

Spletno gostovanje je torej razdeljeno v različne pakete, katerih glavne karakteristike so prostor na strežniku, število domen, ki jih lahko gostujemo na posameznem paketu, mesečni prenos podatkov, število FTP računov, število e-poštnih predalov, število podatkovnih baz, možnost uporabe nadzorne plošče, vrsta nadzorne plošče, možnost uporabe zbirke aplikacij Softaculous ipd.

Kako izbrati paket gostovanja?

Web Hosting je storitev, kjer moramo pred naročilom točno definirati, kaj bomo v dani situaciji potrebovali. Bomo rabili spletno gostovanje za le eno spletno stran? Nam bo 2 GB spletnega prostora zadostovalo za vse datoteke spletne strani in hkrati tudi za vso elektronsko pošto? Bodo podatkovne baze nujne za delovanje spletne strani ali bomo postavili preprosto statično spletno stran? Nekomu, ki se na omenjene karakteristike ne spozna najbolje, lahko izbira pravega paketa predstavlja težavo, zato se je v primeru nejasnosti vsekakor potrebno obrniti na podporno službo ponudnika in se dobro pozanimati, katera rešitev je v konkretni situaciji najboljša.

In še nasvet za konec – ko se odločate za Web Hosting ponudnika, ne glejte le na ceno. Pogosto je namreč tako, da ste za nekaj dodatnih evrov deležni bolj zanesljivega in odzivnega strežnika, verjetno pa vam bo tudi podpora na vsa vaša vprašanja in morebitne težave, povezane s spletnim gostovanjem, odgovorila temeljiteje in hitreje.